Meniu

Naujiena

Prof. Dr. Vida Škudienė: kaip sukurti inovacijomis grįstą organizacinę kultūrą?

Prof. Vida Škudienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Inovacijų ir technologijų vadybos magistrantūros programos vadovė, sako, kad sukurti inovacijomis grįstą organizacinę kultūrą nėra lengva, nes daugelio bendrovių vadovams labai trūksta tai lydinčios lyderystės ir drąsos būti kitokiais.

„Labai dažnai susikoncentruojama į ištobulintą procesą ir tuo metu turimą inovatyvų produktą, tačiau neskiriama dėmesio darbuotojų kūrybiškumui skatinti,o tuomet nepavyksta išlaikyti produkto progreso. Šiais laikais nustebinti rinką kažkuo nauju yra labai sunku, bet inovacijas gali sukurti tik žmonės, o tam reikia skatinančios organizacinės kultūros“, – sako p. Škudienė.

Pasak jos, organizacinė kultūra priklauso nuo žmonių, todėl jau darbuotojų atrankų metu reikia daug dėmesio skirti bendroms vertybėms.

„Inovacijomis savo veiklą grindžiančiose bendrovėse žmonės nebijo sakyti ką galvoja, nesibaimina nusišnekėti, nes iš jų niekas nepasijuoks ir už tai nesmerks. Tokiose bendrovėse žmonės yra kitokie, ten neegzistuoja nusistovėjęs mąstymas, ir dėl to gimsta inovacijos. Deja, bet Lietuvos bendrovėse to labai trūksta, nes įmonių vadovai neskatina kūrybiškumo, o priešingai – savo elgesiu jį slopina, nes patys bijo kritikos ir nedrįsta priimti drąsių spendimų. Daugeliu atveju darbuotojai skatinami atlikti darbus gerai, bet nemotyvuojami to daryti kitaip“, – dėsto pašnekovė.

Pasak jos, lyderiai yra atsakingi už tinkamos psichologinės ir fizinės aplinkos palaikymą, kas skatina inovacijų kultūrą.

„Darbuotojai galvoja progresyviai ir yra novatoriški tada, kai to iš jų tikimasi, kai turi visišką laisvę tiek augti, tiek žlugti, yra suteikiami visi galimi resursai (mokymai, laikas, finansiniai ištekliai ir pan.), atlyginama už sukurtas naujoves bei gauna profesinį ir socialinį pripažinimą iš aukščiausio lygio vadovų“, – vardija p.Škudienė.

Jos teigimu, bendradarbiavimo ir komandinio darbo kultūra turi būti pagrindinės vertybės, kai organizacija nori sukurti inovatyvią kultūrą.

„Varomoji to jėga - darbuotojų įgalinimas, t.y. jų įtraukimas į sprendimų priėmimų procesą. Taip pat nemažiau svarbu yra sukurti atvirą kultūrą, tiek formalią, tiek neformalią, kuri skatintų darbuotojus dalytis savo žiniomis ir gebėjimais“, – pažymi pašnekovė.

Įgūdžiai ir žinios yra svarbiausi ištekliai, kuriais šiandien konkuruoja bendrovės: „Taigi organizacinė kultūra, vadovavimo elgsena ir organizacinė struktūra yra pagrindiniai dalykai, kuriais išsiskiria kompanijos, ir juos sunku atkartoti. Todėl tai yra esminis konkurencinis pranašumas šiandieniniame verslo pasaulyje.“

Plačiau: http://vz.lt/vadyba/personalo-valdymas/2016/10/27/kaip-apacioje-surasti-inovacijas#ixzz4bP5jDVU6

Šaltinis: Verslo žinios

Autorius: Jolita Mažeikienė