Meniu

Naujiena

Patarimai moksleiviams: ką žinoti, norint pradėti karjerą jau mokyklos suole?

Spalio 14 dieną Vilniuje, ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, vyko jau septynerius metus organizuojama konferencija „ISM Moksleivių universitetas“, subūrusi daugiau nei 500 vyresniųjų klasių moksleivių iš atokiausių Lietuvos miestelių. ISM universiteto dėstytojai ir žymūs visuomenės veikėjai diskutavo apie tai, kodėl svarbu puoselėti kritinį, analitinį mąstymą, kaip pasiruošti būti konkurencingu darbo rinkoje ir, sėdint mokyklos suole, kurti nepriekaištingą reputaciją.

 

Daugiau nei iš 140 Lietuvos mokyklų į sostinę atvykusių jaunųjų moksleivių turėjo galimybę pabendrauti su „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiuoju ekonomistu ir ISM universiteto dėstytoju Nerijumi Mačiuliu, žymiausiu šalies lenktynininku Benediktu Vanagu, Lietuvos laisvosios rinkos instituto direktoriumi ir ISM doktorantu Vytautu Žukausku, ISM universiteto vykdomuoju direktoriumi Ivo Matser, Ekonomikos ir politikos programos vadovu doc. Vincentu Vobolevičiumi, „CreditinfoGroup“ rinkodaros direktore ir ISM lektore Ieva Bieliūnaite-Jankauskiene bei ISM alumnu, „Exacaster“ projektų vadovu Tomu Montvilu.

Robotai neišmokys mąstyti

Konferenciją pradėjo ir savo įžvalgomis apie ateities pokyčius darbo rinkoje su renginyje dalyvavusiais moksleiviais dalijosi „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas ir ISM Vadybos ir ekonomikos dėstytojas Nerijus Mačiulis. Jo teigimu, 21 amžiuje reikės aukštesnių kognityvinių gebėjimų, leidžiančių sujungti daugybę patirties ir žinių, o ne tokių specifinių gebėjimų, kaip procesų valdymas ar programavimas. Ekonomistas įsitikinęs, kad nepaisant sparčios technologinės pažangos per artimiausią dešimtmetį tokių kompetencijų, kaip kritinis mąstymas, kūrybiškumas ar kompleksinių problemų sprendimas, robotai tikrai nepakeis.

ISM universiteto Ekonomikos ir politikos programos vadovas doc. Vincentas Vobolevičius antrino, kad prie svarbiausių kompetencijų dažnai yra priskiriamas analitinis mąstymas, tačiau didžiajai visuomenės daliai dar vis nėra aišku, kas slepiasi už žodžio „analitika“.

 

„Analitinis mąstymas, yra tapatus moksliniam mąstymui, suvienijančiam visus svarbiausius pasaulio pažinimo būdus: stebėjimą, tikėjimą. Gebėjimas moksliškai mąstyti leidžia įvaldyti prognozavimo galią, kuri gali būti pritaikyta įvairiausiose gyvenimo situacijose, bei tapti vienu pagrindiniu atlygio šaltiniu. Džiaugiuosi, kad ISM universitete galime ugdyti jaunosios kartos mokslinį mąstymą, grįstą sprendimų priėmimu ir prognozavimu“, – sakė V. Vobolevičius.

Karjera mokyklos suole

Analitinis ir kritinis mąstymas taip pat būtinas norint susiorientuoti ieškant savo profesinio kelio. Pasak  „CreditinfoGroup“ rinkodaros direktorės ir ISM universiteto lektorės Ievos Bieliūnaitės-Jankauskienės, dar mokantis mokykloje reikėtų pradėti galvoti apie savo asmeninio prekės ženklo kūrimą, galinčio tarnauti kaip ilgalaikė vizitinė kortelė.

„Efektyvus prisistatymas gali lemti kelią į sėkmingą karjerą. Trys pagrindiniai asmenybės bruožai, kuriantys kiekvieno sėkmės istoriją, tai – autentiškumas, įdomi asmenybė, nuoseklumas. Būtent šie bruožai užtikrins sėkmingos istorijos pradžią“, – įsitikinusi I. Bieliūnaitė-Jankauskienė.

Dėstytojos teigimu, jeigu neturite aiškios vizijos, kurį karjeros kelią norite pasirinkti, nereikėtų pernelyg savęs sprausti į rėmus ir kankintis.

„Jei turite pašaukimą – puiku, nesiblaškysite. Jei neturite pašaukimo – irgi puiku, nes sprendimas, kokią taktiką pasirinkti ieškant savo profesinės srities, yra jūsų rankose, o tų taktikų tikrai daug ir įvairių. Atminkite, kad laikotarpis nuo karjeros pradžios iki brandos užtrunka apie dešimtmetį, tad esant norui ar poreikiui (bei turint kantrybės, atkaklumo ir užsispyrimo), karjerą galėsite keisti kas 10 metų ar net vystyti kelias vienu metu“, – tikino I. Bieliūnaitė-Jankauskienė.

Keliauja po Lietuvą

Pasibaigus konferencijai moksleiviai neslėpė, kad renginys suteikė ne tik žinių, bet ir paskatino susimąstyti bei nebijoti pabandyti realizuoti savo kūrybiškiausių idėjų.

„Priklausau tai daliai jaunuolių, kurių galvoje sukasi begalybė minčių apie ateitį, karjerą, studijas, darbą ir dėl visų šių dalykų esu neapsisprendusi, galiu tik spėlioti. Tas neapsisprendimas ir nežinojimas, ko noriu, pastūmėjo užsiregistruoti bei įveikti net 200 kilometrų, kad galėčiau atvykti į šią konferenciją. Galiu drąsiai teigti, kad konferencijoje sukurta atmosfera buvo nepakartojama“ – įspūdžiais dalijosi Raminta Dulevičiūtė, Raseinių Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos moksleivė.

Mergina neslėpė, kad  dar nežino, kur norėtų studijuoti, tačiau noras kuo  greičiau išvykti mokytis yra labai didelis ir su kiekviena diena tik auga, o tokie nemokami renginiai, kaip ISM Moksleivių universitetas, ne tik įkvepia, bet ir padeda lengviau rasti atsakymus į visus dėl ateities pasirinkimų kamuojančius klausimus.

„Atvykdama čia, žinojau, kad investuoju į savo ateitį, būsimas studijas, karjerą ir išsilavinimą, o tai tikrai yra labai svarbu tokiam jaunam žmogui, kaip aš. Jei kas paklaustų, ar jau nusprendžiau, ką ir kur studijuosiu, atsakymas būtų neigiamas. Dar jo neradau, tačiau ši nežinia tikriausiai ir yra tas motyvatorius, skatinantis išbandyti save kuo įvairesniuose vaidmenyse, pamatyti kuo daugiau. Viliuosi, kad po poros metų be abejonės gaidelės balse galėsiu drąsiai pasakyti – šitas kelias mane veža“, – sakė moksleivė.

Jau septynerius metus ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto organizuojamas ISM „Moksleivių universitetas“ lankysis didžiuosiuose šalies miestuose: Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje! Jaunuoliai turės galimybę net tik praplėsti akiratį, bet ir įgyti naujų vadybos, komunikacijos, rinkodaros, politikos ir ekonomikos žinių.

Dalyviams, išklausiusiems visus pranešimus, bus įteikti ISM „Moksleivių universiteto“ pažymėjimai, pridedantys net 0,15 balo stojant į ISM Vadybos ir ekonomikos universitetą.

Registraciją į renginius rasite: www.MoksleiviuUniversitetas.lt