Meniu

Naujiena

Vadovas 4.0 pokyčių lenktynėse: kaip užtikrinti kryptį

Duomenų mokslas, dirbtinis intelektas, robotizacija ir skaitmenizacija – Pramonė 4.0 turi daug vėliavų. Aukščiausiojo lygmens vadovai kai kuriuos pokyčių ženklus atpažįsta tarsi intuityviai, interpretuoja per savo patirtį, išklauso pranešimų verslo konferencijose.

Vis dėlto transformacijų tema yra patogi toli gražu ne visiems vadovams – ne kiekvienas lyderis lengvai pripažįsta ir geba suvaldyti savo nežinojimą.

Studijos – galingas pokyčių variklis

ISM universiteto Vadovų MBA studijų direktorės dr. Audronės Nakrošienės teigimu, šiandien vadovai turi galimybę tobulintis įvairiuose mokymuose, išvykti į darbines stažuotes, tačiau patirtis rodo, kad vadovams vis dar trūksta gebėjimų mokymuose įgytas žinias taikyti praktiškai.

Baimė nežinoti gali tapti stimulu pradėti studijas – taip sako pirmoji ISM universiteto Vadovų MBA studijas baigusių aukščiausiojo lygio vadovų laida. Studijų programa yra orientuota į skaitmeninę transformaciją, todėl čia dėsto pirmaujančių užsienio verslo mokyklų lektoriai, pateikiantys naujausių tyrimų bei pavyzdžių, keliantys klausimų, į kuriuos šiandien atsakymų ieško Vadovas 4.0 – į Pramonė 4.0 transformaciją aktyviai įsitraukęs verslo lyderis. Šiuo metu ISM Vadybos ir ekonomikos universitete studijuoja antroji Vadovų MBA studijų laida – studentai, vadovaujantys lyderiaujančioms organizacijoms.

„Lietuvoje daug vadovų, kurie kone kolekcionuoja įvairiausių mokymų sertifikatus, bet paklausti, ar šiuose užsiėmimuose įgijo žinių, padėsiančių taikyti pokyčius organizacijoje jau šiandien, dažnai sudvejoja. Vadovų MBA studijos suteikia galimybę aukščiausiojo lygmens vadovams siekti didesnių iššūkių karjeroje ir ugdyti lyderystės kompetencijas, padėsiančias sėkmingai įgyvendinti pokyčius bei diegti inovacijas iš karto“, – sako A. Nakrošienė.

 Pirmoji programa Lietuvoje

Vadovų MBA studijų direktorė dr. A. Nakrošienė teigia, kad dalį studentų pritraukė teigiami pirmosios laidos atsiliepimai apie 12–ka mėnesių trunkančias studijas, po kurių suteikiamas verslo administravimo magistro (MBA) akademinis laipsnis.

ISM universiteto Verslo administravimo magistrantūros (MBA) vadovams (angl. Executive Master of Business Administration) programa tapo pirmąja akredituota studijų programa Lietuvoje, kurią patvirtino Studijų kokybės vertinimo centras.

A. Nakrošienė teigia, kad tarptautinio lygio studijos anglų kalba vadovams buvo sukurtos pasitelkus lektorius iš LBS Londono verslo mokyklos, DTU Danijos technikos universiteto, WU Vienos ekonomikos ir verslo universiteto, USB Stelenbošo universiteto verslo mokyklos ir kitur. „Žinomus užsienio ekspertus į Lietuvą pritraukti padėjo glaudūs ISM universiteto ryšiai, bendri moksliniai projektai su kitų šalių universitetais ir mūsų regiono specifika, kurią pažinti ir tyrinėti yra labai įdomu“, – sako Vadovų MBA studijų direktorė A. Nakrošienė.

 

Kas rūpi Vadovui 4.0?

Pašnekovės teigimu, studijuoti pasiryžę vadovai yra stipriai motyvuoti ir tai atsispindi jų asmeninių pokalbių, vykstančių priėmimo procedūros metu. „Iš savo patirties vadovai žino, kad šiuolaikinio verslo aplinka yra labai dinamiška – gyvename nuolatinėje transformacijoje. Jie mato, kad vakar naudotas žemėlapis šiandien jau nebetinka, kad skaitmenizacijos ir Pramonės 4.0 eroje reikia naujų įrankių bei įgūdžių. Taigi, Vadovas 4.0 kalba apie lyderystės iššūkius, nori kurti inovacijoms palankią aplinką ir nuosekliai įgyvendinti pokyčius“, – pastebi A. Nakrošienė.

Vadovų MBA studijų dalyvių skaičius kurse nėra didelis – iki 25 asmenų. Taip yra užtikrinama, kad kiekvienas dalyvis gaus pakankamai dėmesio, bus įtrauktas į diskusijas, užduotis ir aptarimus.

Lektoriams yra labai įdomu išgirsti Lietuvos įmonių vadovų patirtį, suprasti iššūkius ir problemas. Tad per paskaitas nuolat vyksta dialogas, nes tiek studentai, tiek dėstytojai yra atviri naujoms žinioms ir idėjoms. Studijas baigę vadovai pripažįsta, kad kartu su lektoriais bei kolegomis rado daugiau atsakymų negu tikėjosi ir, kad iškilo netikėtų, nustebinusių klausimų, įžvalgų, atsivėrimų.

Mokosi mąstyti plačiau ir žvelgti iš aukščiau

A. Nakrošienė sako, kad Vadovų MBA studijų programa sukurta taip, kad dėstytojai galėtų visą dėmesį sutelkti į studijų procesą ir studentus. Studijų programos direktorė pastebi, kad lektoriai dažnai yra susipažinę su konkrečia tarptautinės organizacijos aplinka bei yra įsigilinę į didžiųjų pasaulio korporacijų veiklos specifiką, kurioje dirba studentai.

„Atsižvelgdami į studentus lektoriai formuoja savo paskaitų ir seminarų medžiagą, nes nori turėti kuo daugiau sąlyčio taškų. Pavyzdžiui, doc. dr. Peteris Moranas, kuris net du kartus buvo apdovanotas kaip geriausias Londono verslo mokyklos lektorius, puikiai pažįsta dideles tarptautines kompanijas – bendrauja su aukščiausiais jų vadovais, dalyvauja ir konsultuoja kuriant verslo strategijas. Įsivaizduokite, kaip nustemba tarptautinių įmonių padalinių Lietuvoje vadovai, kai išgirsta, kad svečias yra praleidęs valandų valandas centrinėje jo atstovaujamos kompanijos būstinėje Londone ar Niujorke, konsultuodamas aukščiausius vadovus, padėdamas formuoti globalią milžiniško verslo strategiją. Studijų dalyviai pamato kur kas platesnį savo organizacijos veiklos kontekstą“, – dalijasi A. Nakrošienė.

Pirmoji alumnų laida teigia, kad studijų momentai, kai dalyviai į situaciją ir savo organizaciją gali pažvelgti ne tik iš šalies, bet tarsi iš aukščiau (angl. k. helicopter view), yra pakankamai dažni ir įsimintini. Dėstytojai vieningai tvirtina, kai vadovai išmoksta užimti šią apžvalgos poziciją, jie praplečia savo suvokimo ribas, mato daugiau sąsąjų, įtakų, galimybių.

Tvarkaraštis – lankstus ir patogus

A. Nakrošienės teigimu, dėstytojams labai svarbu matyti, kad studentai ne tik derina teoriją ir praktiką, bet ir sparčiai tobulėja – dalyvaudami paskaitose vadovai daug mąsto apie savo organizaciją ir savo asmenybę. „Iš tiesų, studijos yra itin koncentruotos, bet tvarkaraštis sudarytas lanksčiai ir patogiai – iš viso 43 dienos yra skirtos paskaitoms, praktiniams seminarams, stažuotėms Lietuvoje ir Keiptaune (Pietų Afrika). Žinoma, studentai daug laiko skiria ir savarankiškam skaitymui bei darbui komandose ne paskaitų metu“, – dėsto pašnekovė.

Anot direktorės, studijas baigę vadovai teigia, kad ši patirtis juos pakeitė: „Malonu tai girdėti, nes manau, kad pokyčius sėkmingiausiai inicijuoja ir įgyvendina tie lyderiai, kurie pirmiausia patys geba keistis“.  Vadovams studijos suteikia unikalią galimybę 12–ka mėnesių nuosekliai mąstyti apie savo organizaciją, nagrinėti ją skirtingais pjūviais, taip pat pažvelgti į savo asmenybę iš skirtingų pozicijų. Beje, lyderystei yra skirtas vienas iš keturių Vadovų MBA studijų modulių, kuris tęsiasi ištisus metus.

Alumnai tapo Vadovų MBA studijų ambasadoriais

A. Nakrošienė pasakoja, kad subūrusi antrąją studentų laidą, sužinojo, kad dalis vadovų į ISM atėjo paraginti draugų, bendradarbių ar šeimos narių, kurie prieš metus sėkmingai baigė Vadovų MBA studijas. „Vadinasi, pateisinome lūkesčius – žmonės atvirai dalijasi savo gerąja patirtimi ir rekomendacijomis – pažangūs lyderiai nori, kad kartu augtų ir juos supantys žmonės“, – džiaugiasi studijų vadovė.

Studijų metų vadovai įgyja puikių galimybių susipažinti su kitų sričių lyderiais – plėsti pažinčių ratą, labiau įsitraukti į verslo bendruomenės gyvenimą. Anot A. Nakrošienės, dauguma alumnų tai įvardijo kaip didelį privalumą. Studentai daug bendravo nagrinėdami pasaulines verslo tendencijas, gilinosi į savo įmonių situacijas, sprendė problemas susibūrę į komandas bei gavo puikių įžvalgų tiek iš komandos narių, tiek ir iš lektorių. Pasiteisinusios praktikos sėkmingai tęsiamos ir šiemet. O vienas įsimintiniausių išbandymų yra viso kurso išvyka į Keiptauną ir Johanesburgą Pietų Afrikos Respublikoje, kur per trumpą laiką vadovai iš Lietuvos visiškai kitame kontekste ir kultūroje veikiančių organizacijų lyderiams turi padėti išspręsti tikrus verslo iššūkius.

Vadovų MBA studijų direktorės dr. A. Nakrošienės teigimu, pirmosios laidos patirtis parodė, kad vadovai iš Lietuvos drąsiai žengia iš komforto zonos ir puikiai susidoroja su iššūkiais – kompanijos Keiptaune labai laukia naujos Vadovų MBA studentų laidos.

***

Priėmimas į ISM Vadovų MBA studijas jau prasidėjo. Studijų pradžia – 2019 m. rugsėjo mėn.

Pirmasis priėmimo etapas vyksta iki 2019 m. balandžio 30 d.