Meniu

Naujiena

MBA verslo mokyklų asociacijos AMBA pirmininkas B. B. Schlegelmilch: penki gero verslo universiteto elementai

Greita reakcija į pokyčius bei įmonės veiklos adaptavimas prie besikeičiančių sąlygų gali tapti geriausiu sprendimu siekiant kompaniją prikelti naujam gyvavimo ciklui, atnaujinti organizacijos strategiją ir sustiprinti jos padėtį rinkoje. Verslo modeliui atnaujinti ar netikėtai aplankiusią sėkmę ilgalaikei naudai išnaudoti reikia ne tik patirties, lyderystės ar intuicijos, tačiau ir žinių, kurių ieškant dažnai vėl atsigręžiama į universiteto suolą. 

ISM universiteto Vadovų MBA magistrantūros studijų programoje vizituojantis dėstytojas, visame pasaulyje verslo mokyklas akredituojančios MBA asociacijos (AMBA) pirmininkas prof. dr. Bodo B. Schlegelmilch besirenkantiems verslo universitetą pataria dėmesį atkreipti į penkis svarbiausius stiprią švietimo instituciją identifikuojančius elementus. Pasak ISM svečio, tai – gera reputacija, akreditacijos, akademinės bendruomenės tarptautiškumas, nenutrūkstamo mokymosi galimybė bei stiprūs studentai. 

„Gera reputacija bei teigiama visuomenės nuomonė – pirmasis kokybę signalizuojantis indikatorius, o gerai žinomo verslo universiteto diplomas gali tapti svarbiu įrankiu kylant karjeros laiptais ar profesionalumo įrodymu. Žinias atnaujinti bei pokyčiams pasiruošti ketinantis vadovas turėtų atsižvelgti į universiteto turimas akreditacijas – jos suteikia galimybę universitetui būti reitinguojamam, atveria mainų galimybes.

Tarptautinė universiteto akademinė bendruomenė – trečias kokybę patvirtinantis faktorius, nes daugiakultūrinė aplinka sudaro galimybes į iššūkius pažvelgti iš daugelio skirtingų perspektyvų. Mokymosi ribas praplečia tik įvairūs požiūriai, tyrimų sritys, patirtys“, – sako ISM universiteto Vadovų MBA vizituojantis dėstytojas. 

Pasak prof. dr. B. B. Schlegelmilch, renkantis verslo universitetą itin svarbu atkreipti dėmesį į dedamas pastangas ryšiui su alumnais išlaikyti, nenutrūkstamo mokymosi galimybes. Priimami studentai turi būti motyvuoti, pasiruošę mokytis ne tik iš vietinių ar vizituojančių dėstytojų, tačiau ir iš kolegų.

Vienos įmonės veiklos analizė – nauda visiems vadovams 

Lietuvoje pirmoji akredituota Vadovų MBA (angl. Executive Master of Business Administration) magistrantūros studijų programa prieš trejus metus atsirado ISM Vadybos ir ekonomikos​ universitete. Lietuvoje tai pirmoji tokio tipo studijų programa vadovams, kurią patvirtino Studijų kokybės vertinimo centras. Kaip sako programos direktorė dr. Audronė Nakrošienė, EMBA studijos – praktikos ir teorijos sinergija. Savo žinias atnaujinti ir sustiprinti pasiryžę vadovai paskaitų metų atliks atvejų analizes, išvyks konsultaciniam projektui į Pietų Afrikos Respubliką, nagrinės ir geriau supras savo ar kolegų įmonių veiklą. Metus trunkančiose studijose vadovai mokysis Strategijos, Lyderystės, Skaitmenizavimo ir inovacijų, Pokyčių vadybos disciplinų bei organizacijos pokyčio įgyvendinimui atlikti ilgiau nei savaitei vyks į Pietų Afrikos Respubliką. 

„Gautas teorines žinias ISM universitete studijuojantys vadovai visuomet įtvirtina praktiškai. Kiekvienos naujos disciplinos metu 3-4 studentų grupė atlieka vieno iš jos narių įmonės strateginę analizę. Pasirinkta organizacija tampa realiu nagrinėjamu objektu: atliekama organizacijos išorinės ir vidinės aplinkos analizė, apklausiami kompanijos darbuotojai, diskutuojama misijos, vizijos, vertybių klausimu, nagrinėjama įmonės struktūra, gyvavimo ciklai, verslo modelis, peržvelgiamos įvairių padalinių funkcijos. Atlikus strateginę diagnostiką teikiami pasiūlymai tobulinimui“, – pasakoja dr. A. Nakrošienė.  

Atlikta vieno iš studentų įmonės analizė atneša naudą ir nagrinėjamos organizacijos vadovui, ir drauge ją tyrusiems kolegoms. Gautos papildomos įžvalgos suteikia įrankius veiklos gerinimui, o drauge kompaniją tyrę studentai panašius veiksmus gali ir dažnai atlieka savo organizacijoje. 

Studijų metu pasirinktai studentų kompanijai ruošiamas ir skaitmenizavimo planas. Šiam procesui reikalingas žinias apie dirbtinį intelektą, skaitmenizacijos poveikį skirtingoms industrijoms ir jos etapus studijuojantieji gauna iš stiprių praktikų ir akademikų, dėstyti ISM Vadovų MBA atvykusių iš pasaulyje lyderiaujančių verslo mokyklų. 

Kūrybiškumą išlaisvinęs lyderis – pokyčių įgyvendintojas

ISM Vadovų MBA studijas dr. A. Nakrošienė vadina lyderio kelione, nes be organizacijai tobulinti reikalingos teorijos ir praktikos, universiteto slenkstį peržengusiam vadovui suteikiami asmeniniam tobulėjimui reikalingi įrankiai.  

„Per vienerius studijų metus čia besimokantys vadovai akivaizdžiai pasikeičia. Lyderystės disciplinos metu jie daug laiko skiria sau, savęs pažinimui, savianalizei. Programos metu atliekamas psichologinis lyderystės profilio testas (angl. Leadership Circle Profile ), kurio metu 360 laipsnių tyrimo pagrindu, identifikuojamos kūrybiškumo kompetencijos, polinkis į reaktyvumą, asmenybės bruožai, atskleidžiami įsitikinimai ir mąstymo būdas. Išmatuotos net 29 kompetencijos padeda vadovui atpažinti savo lyderystės profilį.  Visų studijų metu testo rezultatų pagrindu vadovai turi puikią galimybę auginti savo lyderystės potencialą. Jie taip pat mokosi duoti grįžtamąjį ryšį, o teisingai atlikta metodika organizacijoje neretai lyderius nustebina atnešamais rezultatais“, – sako dr. A. Nakrošienė. 

Studijų metu vadovai rašo refleksijos dienoraštį, kuriame jie kelia su lyderystės tematika susijusius klausimus, jo pagalba save stebi, mato, kaip keičiasi jų požiūris, kaip tobulėja, kaip auga kompetencijos. 

Ugdomojo vadovavimo (angl. Coaching) sesijų metu laikas skiriama apmąstymams, užsibrėžtų tikslų, kliūčių, juos stabdančių veiksnių apgalvojimui. Dr. A. Nakrošienės žodžiais, „šiuolaikiniame pasaulyje nuolat skubančiam vadovai ramiai pasėdėti ir pagalvoti – milžiniška prabanga.“

Lyderystės paskaitų metu vadovai turi inicijuoti realų su lyderyste, komandų formavimu, kompanijos kultūros keitimu, darbuotojų motyvacija susijusį pokytį organizacijoje. Anksčiau stipraus kontrolės mechanizmo, būdingo aukštas pareigas užimantiems vadovams, valdomo lyderio kūrybiškumas išlaisvinamas, atsiskleidžia vizionieriaus matymas, jis tampa labiau savimi pasitikintis, o gautos žinios panaudojamos pokyčių įgyvendinimui savoje organizacijoje.

Dr. Audronė Nakrošienė sako, kad EMBA studijose integruojami dalykai, kurių reikia šiandienos ir ateities lyderiui. Jau beveik dvidešimt metų su vadovais dirbanti ISM universiteto Vadovų MBA programos direktorė sako, kad nuolatinis bendravimas su vadovais ir buvimas šalia jų jai davė stiprų supratimą, ko reikia šiandienos lyderiams ir kuo jie gyvena.

„Dalyvauju kiekvienoje paskaitoje, bendrauju su dėstytojais ir studentais, girdžiu, kokius klausimus jie užduoda. Ši patirtis man padeda kurti ir toliau tobulinti EMBA studijų programą, nes artimas bendravimas leidžia suprasti šiuolaikinio lyderio poreikius. Neretai mes turime žinoti už juos, pajusti, ko jiems reikės ateityje ir tai garsiai pasakyti. Tad mūsų, kaip mokymo institucijos, tikslas – nuspėti vadovo poreikius ir jam padėti  būti bent vienu žingsniu priekyje“, – sako dr. Audronė Nakrošienė.

Priėmimas į studijas aukščiausio lygio vadovams jau prasidėjo. Sužinokite daugiau ČIA.