Tvarumo reikalavimams augant: kaip užsitikrinti talentingiausius tvarumo specialistus?

Naujienos
2024-06-19

Tvarumo pripažinimas kaip veiksnys, sukuriantis verslui pridėtinę vertę, šiuo metu įgauna pagreitį. Remiantis „McKinsey Global Survey“ (2021 m.) duomenimis, 40 proc. respondentų tikisi, kad įmonių tvarumo programos iki 2026 metų sukurs kone dvigubai daugiau vertės, lyginant su dabartiniais rodikliais. Šios tendencijos, drauge su naujais ES teisiniais reikalavimais tvarumo srityje bei augančiu jaunosios kartos aplinkosauginiu sąmoningumu formuoja naujus poreikius darbo rinkoje – įmonėse sparčiai auga tvarumo sritį išmanančių specialistų poreikis.  

Pasak ekspertų, tokių specialistų daugėja nepakankamai sparčiai, lyginant su didėjančia jų paklausa, tad įmonėms tenka pačioms ieškoti sprendimų kaip čia ir dabar komandose turėti daugiau tvarumo principus ir tvaraus verslo strategiją išmanančių darbuotojų. Remiantis „LinkedIn“ pasaulinėje žaliųjų įgūdžių ataskaitoje („LinkedIn Global Green Skills Report“, 2022 m.) pateikta statistika, nuo 2016 m. iki 2021 m. tvarumo srityje įdarbinamų darbuotojų skaičius padidėjo 19 proc. Šis šuolis palietė įvairias pramonės šakas, įskaitant vartojimo prekių, finansų, gamybos, programinės įrangos ir IT paslaugų sektorius.  

„Šiuo metu nėra lengva rasti kompetentingų, patirties turinčių specialistų – tiek darbui organizacijos viduje, tiek konsultantų. Jų reikia daug ir greitai, o rinka – gana maža ir dar tik besivystanti“, – sako „Ignitis grupės“ tvarumo vadovas Valentas Neviera.  

Pažangios įmonės investuoja į darbuotojų mokymus

Keisti organizacijos mąstymą į tvarų gali tik tai sugebanti komanda, todėl esamų darbuotojų mokymas tampa vis populiaresniu sprendimu. Pasak šiuo metu verslo tvarumo srities doktorantūroje studijuojančio mokslinės leidybos bei konferencijų kompanijos „Extrica“ vyriausiojo finansininko Tautvydo Ragulskio, su tvarumo sritimi dirbti pradėjusios įmonės neretai pasiūlo karjeros pokytį organizacijoje jau dirbantiems specialistams. 

„Ne visos organizacijos gali sau leisti samdyti atskirą tvarumo specialistą ar specialistus, tačiau susijusių sričių esami specialistai įmonėje, pavyzdžiui, finansininkai, teisininkai, rinkodaros ir komunikacijos specialistai gali įgyti reikalingas kompetencijas ir imtis diegti tvarumo principus organizacijoje“, – sako T. Ragulskis. 

Tautvydas Ragulskis – verslo tvarumo srities doktorantas bei konferencijų kompanijos „Extrica“ vyriausiasis finansininkas.
Tautvydas Ragulskis, ISM universitetas

Tuo tarpu „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė pažymi, kad šiuo metu dar tik formuojasi supratimas, kas turi būti tas tvarumo specialistas, kokias funkcijas jis turi atlikti, todėl tvarumo studijų ir mokymų paklausa artimiausiu metu turėtų tik augti. Pati ISM Vadovų magistrantūroje studijavusi ir modulį „Verslo vystymas ir tvarumas“ pasirinkusi A. Buitkutė sako, kad įgytos žinios iš tiesų net viršijo lūkesčius.  

„Norėjau išmokti ir suprasti, kaip tvarumas susijęs su įmonės strategija, kaip ši sritis gali būti valdoma bendrovės mastu – juk taip galima kurti kur kas didesnį poveikį. Dabar galiu ne tik aiškiau įvertinti naujas planuojamas įmonės iniciatyvas, bet ir visiškai naujomis akimis pamatyti jau dabar egzistuojančias, kurių galbūt anksčiau nepriskyrėme tvarumui“, – pasakoja „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė.  

„Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė.

Tvarumo specialistams reikalingas kompleksinis įgūdžių bagažas

Pasak ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Verslo tvarumo vadybos programos direktorės prof. dr. Virginijos Poškutės, analitiniai gebėjimai, komunikaciniai įgūdžiai ir kritinis mąstymas, gebėjimas analizuoti tvarumo rodiklius, poveikio vertinimas, įvairių metodikų išmanymas – tai vieni iš daugelio tvarumo ekspertui reikalingų įgūdžių. 

„Labai svarbus yra gebėjimas suvokti organizaciją kaip integralią dalį visuomenėje. Tai ne tik vadybos principų taikymas, kuriant strategijas bei jas įgyvendinant, bet ir organizacijos poveikio plačiąja prasme stebėsena“, – paaiškina vienintelės Baltijos šalyse Verslo tvarumo vadybos magistrantūros programos direktorė.  

Būtent tam, kad atlieptų augantį tvarumo specialistų ir ekspertų poreikį rinkoje, ISM sukūrė Verslo tvarumo vadybos magistrantūros studijas, o pirmieji absolventai jau įsilieja į darbo rinką. Gilinti savo žinias tvarumo srityje įvairių sričių atstovai gali ir Vadovų magistrantūros modulyje „Verslo vystymas ir tvarumas“. Šis pasirinkimas labai patrauklus tiek tarp vadovų, siekiančių paskatinti ir įgyvendinti tvarumo pokyčius organizacijoje, tiek tarp tvarumo srities konsultantų. 

Prof. dr. Virginija Poškutė – ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Verslo tvarumo vadybos programos direktorė.
Virginija Poškutė, ISM universitetas

Tvarumo pokyčiams užtikrinti būtinas įvairių sričių darbuotojų įsitraukimas

A.Buitkutės teigimu, tvarumas „Tele2“ apima daugybę sričių – nuo žaliosios energijos, skaidraus verslo valdymo iki sąžiningo atlygio darbuotojams ir rūpesčio jų emocine sveikata.  

„Svarbiausia, kad tvarumas rūpi daugeliui kolegų ir yra integruotas įvairiuose departamentuose – ar tai būtų šiukšliadėžių prie kiekvieno stalo atsisakymas ofise, ar skaitmeninis sutarčių pasirašymas visos įmonės mastu, ar telefonų taisymas bei smulkios elektronikos surinkimas salonuose, kuris padeda mažinti elektroninių atliekų kiekį“, – sako A. Buitkutė. Ji pabrėžia, kad darbuotojų mokymai tiek tvarumo, tiek kitais aktualiais klausimais yra „Tele2“ darbuotojų kasdienybė. „Nuolatinis darbuotojų mokymasis neabejotinai yra tvaraus įmonės valdymo ekosistemos dalis“. 

„Ignitis grupės“ tvarumo vadovas V. Neviera taip pat pabrėžia, jog svarbu užtikrinti, kad apie tai, kaip aktualius tvarumo aspektus galėtų įtraukti į savo darbą, galvotų įvairių specialybių organizacijos darbuotojai.  

„Mano nuomone, su tvarumu susijusių klausimų įtraukimas į įvairias studijų programas yra sveikintinas ir reikalingas dalykas. Juk tvarumas – labai plataus spektro tema su daugybe įvairiausių aspektų“, – sako V. Neviera.  

Kokią taktiką bepasirinktų įmonės, siekiančios įgyvendinti su tvarumu susijusius savo tikslus, viena aišku – laimi tos, kurios geba strategiškai planuoti, priimti savalaikius sprendimus ir daryti reikalingas investicijas, kad tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu išsaugotų konkurencinį pranašumą rinkoje.  

 

Daugiau apie Verslo tvarumo vadybos magistrantūros studijų programą galima sužinoti čia: https://www.ism.lt/magistranturos-studijos/verslo-tvarumo-vadyba/  

Informacija apie Vadovų magistrantūros modulį „Verslo vystymas ir tvarumas“: https://executive.ism.lt/vadovu-magistrantura/verslo-vystymas-ir-tvarumas/