Paryžiuje dirbanti lietuvių antreprenerė: man įdomūs socialiai atsakingi verslai

Naujienos
2024-07-11

Kaip įdomiai ir prasmingai leisti vasaros atostogas? Tai klausimas, kuris dabar kirba daugeliui jaunuolių. Austė Šilkaitytė įgyvendina ne vieno verslaus žmogaus svajonę ir pasakoja apie darbą pažangioje Prancūzijos startuolių renginių agentūroje. Būdama smalsi ir veikli, ji verslumo dvasia užsidegė mokykloje. O kuo vėliau klojo karjeros kelią, kad šis nuvedė į Prancūzijos sostinę? 

Socialiniuose tinkluose prisistatai kaip jaunoji antreprenerė ir renginių entuziastė. Ar galėtum papasakoti daugiau?

Esu sukaupusi patirties startuolių komunikacijos ir rinkodaros srityse ir šiuo metu dirbu startuolių renginių ir medijų agentūroje „Sesamers“, įsikūrusioje Paryžiuje. Ilgą laiką darbavausi nuotoliu iš Nicos, kur buvau išvykusi pagal „Erasmus“ mainų programą. Ką tik aplankiau Lietuvą, ISM Vadybos ir ekonomikos universitete šią vasarą baigiau Verslumo ir inovacijų bakalauro studijas. Paryžiuje įsikūrusioje agentūroje organizuoju renginius kitiems startuoliams. Be to, prieš metus dalyvavau „Startup Wise Guys“ akceleravimo fondo organizuotoje vasaros jaunųjų antreprenerių mokykloje Rumunijoje. Joje susitiko moksleiviai, studentai, jaunuoliai net iš trisdešimties valstybių. Ir nors pati savo verslo dar nesukūriau, žaviuosi startuoliais ir siekiu būti jų bendruomenės dalimi.

Austė Šilkaitytė
Austė Šilkaitytė, ISM universitetas

Man įdomūs startuoliai, kuriantys socialinę vertę, o ne tik generuojantys pajamas. Manau, kad taip yra dėl patirties dirbant su nevyriausybinėmis organizacijomis. Jos padarė man įtakos ir suteikė daug galimybių tobulėti. Patyręs verslininkas galbūt šypsotųsi, sakydamas: „Na, baik tu, verslas yra apie finansus“. Tačiau man svarbiau yra tai, ką startuolis vertingo gali sukurti, ypač vaikų švietimo, jaunimo, regionų plėtros srityse. Gera megzti pažintis užsienyje ir jas parvežti į Lietuvą, kurti tarptautinį tinklą bei būti tiltu tarp Lietuvos ir kitų valstybių. Taip galime gerinti ir Lietuvos įvaizdį, kitus išmokyti ar patys pasimokyti.

Pasukai į verslo ir startuolių pasaulį, nors, esi minėjusi, galvoje brendo mintis apie medicinos studijas.

Mokykloje sekėsi biologija – labai mylėjau šį dalyką ir jį tiesiog supratau. Jei ir dabar naktį kas nors pakeltų ir paprašytų paaiškinti, kaip veikia, pavyzdžiui, mažasis kraujo apytakos ratas, aš vis dar galėčiau tai padaryti. Vis dėlto, mane sustabdė faktas, kad turiu kraujo baimę. Be to, man įdomesnė biologijos teorija.

Į verslumo sritį patraukiau todėl, kad mokykloje buvau aktyvi ir daug kuo domėjausi. Galvojau, kad turiu studijuoti tai, kas ateityje atvertų įvairių galimybių. Tad nuvykau į studijų mugę, susipažinau su ISM universiteto bendruomene. Pabendravusi pajutau, kad tai mano žmonės, o verslumo programa tarsi man sukurta. Ji leidžia atverti daug skirtingų durų. Tačiau mintyse vis dar kirba ir biologija. Pamąstau, kad šioje srityje ateityje norėčiau kurti startuolį.

Kaip ieškai tave dominančių sričių, veiklų, darbų?

 Tai yra mokymosi kelionė. Dvyliktoje klasėje ir studijų pradžioje pasinaudodavau visomis progomis iš eilės ir negalvodama ėjau ten, kur kviečia. Kiekvienam rekomenduočiau išbandyti kuo daugiau veiklų, nes tai galiausiai leidžia suprasti, kas iš tiesų gyvenime patinka. Renginiai yra toji vieta, kur labai daug sužinau ir sutinku naujų žmonių. Taip pat visuomet stebiu naujienas, socialinius tinklus, naujienlaiškius.

Bendrauju su bendraminčiais ir tiesiog klausausi, ką jie veikia. Dažnai jie sukasi labai įdomiose veiklose, prie kurių gali būti įdomu prisijungti. Svarbiausia – žvelgti atvirai ir išdrįsti daryti tai, kas įdomu. Net jeigu iš pradžių atrodo, kad nepasiseks. Manote tikėjau, kad mokysiuosi iš labiausiai patyrusių startuolių asų? Tačiau ėmiau ir užpildžiau registracijos paraišką į vasaros stovyklą, išsiunčiau CV dėl praktikos. Kai parodai norą, galimybės atplaukia. Be to, metus laiko be pertraukų dalyvavau „Erasmus“ studijų mainų programose. Iš pradžių – Norvegijoje, ką tik – Prancūzijoje. Tai buvo vienas geriausių sprendimų, nes studijų mainai atnešė suvokimą, kas man geriausiai sekasi, ką toliau noriu daryti.

Austė Šilkaitytė
Austė Šilkaitytė, ISM universitetas

Ar kada nors, planuodama karjerą, kreipeisi į universiteto karjeros centrą?

Konsultuotis su ISM Partnerysčių ir karjeros centru ėjau tada, kai sudvejojau, kur save nukreipti. Sprendžiau, kur ieškoti praktikos: Lietuvoje ar užsienyje. Norėjosi išmintingo situacijos įvertinimo iš šalies ir grįžtamojo ryšio. Gavusi patarimų ir palaikymą, susisiekiau su „Sesamers“. Praktikos metu įmonėje buvau atsakinga už renginių organizavimą ir startuolių pritraukimą į juos. Taip pat prisidėjau prie komunikacijos projektų. Dabar esu šios agentūros projektų vadovė. Tai kompleksiškas darbas: koordinuoti įvairius projektus, padėti agentūrai įsidiegti procesus ir sistemas, kad projektai būtų vykdomi sklandžiai, taip pat – vadovauti praktikantų komandai.

Praėjusį rudenį dalyvavai Jaunųjų lyderių suvažiavime. Buvai atrinkta iš beveik 9000 kandidatavusiųjų jaunuolių ir atstovavai Lietuvai. Kuo šis renginys svarbus jaunimui?

Tai „Asia – Europe Foundation“ (liet. Azijos – Europos fondas) organizuojamas jaunimo susitikimas, kuris įvyko Ispanijoje, Salamankoje. Jame susibūrė jaunimas iš šimto skirtingų valstybių. Diskutavome su politikais ir verslo atstovais apie tai, ką gali padaryti jaunimas, kad technologijų visuomenė būtų stipri, ar vertėtų toliau stiprinti technologijų vystymąsi, ar kaip tik – galvoti apie apribojimus.

 

Jaunųjų lyderių suvažiavimas Salamankoje, Ispanijoje
Jaunųjų lyderių suvažiavimas

Man šis suvažiavimas ypatingas dar ir tuo, kad jame susiliejo Europos ir Azijos kultūra, patirtys, žmonių istorijos. Tokie renginiai tarsi susprogdina burbulą, kuriame gyveni. Man tai buvo puiki galimybė sužinoti, kaip gyvena kiti žmonės. Būdama tokių skirtingų asmenybių būryje, galėjau sustoti ir pagalvoti, koks galėtų būti mano ateities verslas, kad jis būtų ne tik pelningas, bet dar ir teiktų žmonėms vertę, pagerintų jų gyvenimus.