„Vilmers“ vadovas O. Jalonskis: dėstytojo istorija įkvėpė verslo pokyčiams

Naujienos
2024-07-29

Žvelgti į tvarumą ne tik kaip į ekologiją, bet ir kaip į verslo transformaciją, gebėti atskirti tikrąjį tvarumą nuo „green washing“ bei įsisąmoninti tvarumo sąvoką – tai tik keletas iš svarbių ISM Executive School Verslo vystymo ir tvarumo modulio atradimų, kurie padėjo Ovidijui Jalonskiui vesti baldų gamybos įmonę „Vilmers“ tvarumo keliu ir pasiekti reikšmingų pokyčių transformuojant verslą. Šiame interviu kalbėsime apie tvarumo svarbą šiuolaikiniame versle ir išgirsime O. Jalonskio įžvalgas, kaip sukurti ilgalaikę vertę per tvarius sprendimus.

Teigiamai vertinate savo sprendimą gilintis į verslo tvarumo sritį. Kokie pagrindiniai atradimai lydėjo ISM Executive School Verslo vystymo ir tvarumo modulio studijas?

Man buvo priimtina tai, kad, visų pirma, išsiaiškinome tvarumo sąvoką. „Tvarus“ reiškia ilgai trunkantis, o tvari kompanija yra pelninga. Ji toli gražu neturi veikti vien ekologijos lygmenyje – atitikti reikalavimus ar standartus, bet privalo ieškoti galimybių, kaip keistis, tiek valdysenos, tiek ir socialinėje srityje (angl. ESG). Tai aktualu, nes mūsų partneriai, kolegos ir visos likusios suinteresuotosios šalys dažnai tvarumą prilygina ekologijai.

Studijų metu lygiai taip pat analizavome labai paplitusio įmonių bandymo gerinti savo įvaizdį nepagrįstais teiginiais apie duodamą naudą aplinkai (angl. green washing) ir jo pasekmes. Visgi, pagrindinis atradimas buvo tai, kad supratome – mūsų verslo kompaniją reikia transformuoti ir pradėti ieškoti visiškai kitų sprendimų. Vadinasi, apsibrėžti, kaip mes turime veikti ateityje. Nes taip, kaip veikėme iki šiol, nebetiks – nebūsime tvarūs.

Taigi, gilinimasis į šią sritį labai pakeitė mano požiūrį į tvarumą. Tai – visa verslo transformacija, kurios tikslas – tvarus verslas. Tai, kuo šiandien dar negali pasigirti daugelis kompanijų.

Ovidijus Jalonskis
Ovidijus Jalonskis

Kokie pokyčiai Jūsų vadovaujamoje kompanijoje „Vilmers“ įvyko studijų laikotarpiu ar po jų?

Studijos buvo stiprus palaikymas ir pagalba kelionėje nustatant įmonės strategiją ir ją įgyvendinant. Mes nusistatėme pagrindines strategines pakraipas. Pirmoji kryptis – orientacija į kliento kelionę. Antroji – tvarumas. Anksčiau kaip kompanija jautėmės nesuprantantys, kas apskritai yra tvarumas. Dabar vienas iš mūsų tikslų – edukuoti savo kolegas, partnerius bei suinteresuotas šalis apie tvarumą ir tapti tvaria kompanija, transformuojant verslą. Trečioji kryptis – plėsti produkto krepšelį. Ir štai, visai neseniai, po maždaug dviejų su puse metų nuo visų strateginių krypčių nustatymo, kasmetinio jų tobulinimo ir gryninimo mes su komanda nusprendėme, kad visas jas galime apjungti į vieną  ir perkeisti savo verslą tiek tvarumo, tiek skaitmenizacijos srityje. Tvarumas be skaitmenizacijos yra neįmanomas. Tai buvo vienas iš pagrindinių, holistinių dalyku, kurį įgyvendinome.

Konkrečiai kalbant, pirmiausiai susikūrėme ESG strategiją ir įmonių socialinės atsakomybės strategiją. Tuomet susikūrėme visą planą ir nusimatėme kelionę tvaraus verslo link. Žinoma, jau esame įgyvendinę iniciatyvų ekologinėje, valdysenos ir socialinėse srityse. O vienas iš pagrindinių pokyčių buvo tai, kad preliminariais skaičiavimais nuo praeitų metų sumažinome CO2 emisiją per 40 procentų.

Be to, visuomet sakydavau, kad baldų, o ypač minkštų, sektorius, yra pakankamai atsilikęs nuo kitų sektorių. Čia reta didelių inovacijų, nes minkšti baldai yra gaminami daugiau ar mažiau vienodais principais. Ir mums šiuo atveju svarbu įgyti konkurencinį pranašumą, tad siekiame sutelkti suinteresuotas šalis bendram tikslui, kad padarytume savo verslą tvariu.

Pastaruoju metu nuolat darėte pažangą – nuo pažangių skaitmeninių įspėjimo sistemų įdiegimo, išbandytų 3D spausdintuvų, perėjimo prie skaitmeninio (angl. „paperless“) biuro iki dėmesio audinių rūšiavimui ir audinių atliekų perdirbimo. 

Visi šie pasiekimai yra teigiamos mūsų sukurtos ir įgyvendinamos strategijos pasekmės. Labiausiai mums padėjo MSCI (Morgan Stanley Capital International) standartas. Būtent pagal jų nurodytas sritis mes sukūrėme savo strategiją.

Tad keliaujame savo kelionę, remdamiesi strategija, ir taip natūraliai atsiranda pasiekimai tvarumo srityje. Apjungę visus išvestinius pasiekimus, galime pasakyti – gaminame visai kitaip nei mūsų konkurentai.

ISM Executive School Verslo vystymo ir tvarumo modulio paskaita
ISM Executive School Verslo vystymo ir tvarumo modulio paskaita

Kaip pastaruoju metu kito jūsų požiūris į savo, kaip vadovo, vaidmenį palaikant tvarumo strategiją įmonėje?

Man labai įsiminė dėstytojas, atvykęs iš Danijos, kuris dalijosi savo patirtimi apie darbą daugybėje verslų. Jis pasakojo, kad grįžusį namo jį pasitikdavo dukra ir paklausdavo: „Kaip tau sekėsi darbe, tėti?“. Tuomet jis sau pagalvodavo: kiek aš medžių sudeginau, kiek gamtos išteklių iššvaisčiau. Pradėjo graužti sąžinė dėl savo vaikų ir dėl ateinančių kartų ateities. Taip dėstytojas pakeitė savo požiūrį į tvarumą.

Jeigu mes norime, kad  kompanija gyvuotų, kad  mūsų vaikai bei ateinančios kartos būtų saugūs, turime labai stipriai atsižvelgti į tai, kaip ruošiamės savo pėdsaką mažinti ir siekti, kad verslas išliktų tvarus. Mūsų kompanijos tikslas yra įkvėpti visas savo suinteresuotas šalis siekti užtikrinti komfortišką gyvenimą savo planetoje.

Kokius pokyčius tvarumo srityje pastebėjote po to, kai prieš pusantrų metų pabaigėte ISM Executive School Verslo vystymo ir tvarumo  modulį?

Pabaigęs modulį, pristačiau tvarumo koncepciją mūsų suinteresuotoms šalims – klientams, partneriams, savininkams, tačiau daugelis ne iki galo įvertino tai, ką tuomet kalbėjau. Dabar, kai partnerius, savininkus ir klientus pasiekė daugiau informacijos šiuo klausimu, jie sako: „Aš prisimenu, kad prieš pusantrų metų pristatei tvarumo temą. Ar galėtum dar kartą mums apie tai papasakoti?“ Suinteresuotosios šalys ima iš mūsų pavyzdį ir remiasi į mus, kaip žinančius bei turinčius žinių bagažą šitoje srityje. Tai, kad įgyvendiname tvarumo strategiją, suteikia mums konkurencinį pranašumą, lyginant su kitais baldų gamintojais.

Daugiau apie „Verslo vystymas ir tvarumas” modulį sužinokite ČIA.

Daugiau apie ISM Vadovų magistrantūros studijas sužinokite ČIA.

Jei norite pasikonsultuoti dėl šių studijų, skambinkite +37068216439 ar rašykite vadovams@ism.lt